Kultura » Kulturní události » Slavnosti pětilisté růže » Slavnosti pětilisté růže 2017

Slavnosti pětilisté růže 2017

Kdy16. - 18. června

K Českému Krumlovu už 31 let neodmyslitelně patří Slavnosti pětilisté růže. Jedná se městskou historickou slavnost, která je inspirována dobou panování posledních Rožmberků – Viléma a Petra Voka. Každý ročník je inspirován konkrétní historickou událostí spjatou s městem či slavným šlechtickým rodem.

Součástí programu jsou historické průvody ve stylu gotiky a renesance s více než 700 účinkujícími, rytířský „Turnaj růží“, Živé šachy na obrovské šachovnici o velikosti 12 x 12 metrů, historický zámecký trh, slavnostní ohňostroj, dobové hry pro všechny generace, historický tanec i šerm, vystoupení kejklířů, plavba na vorech i gondole po Vltavě a další kulturní a zábavná představení. Třídenní program se 150 akcemi na deseti scénách každoročně přiláká více než 20 000 návštěvníků.

V programu účinkují nejen profesionální umělci z Česka, Německa, Itálie, Řecka, Rakouska a USA, ale také veřejnost. Protože je ale počet míst omezen, musí se zájemci přihlásit do castingů, které se letos konají 3., 26. a 28. května. Na castingy pak navazují zkoušky, na nichž je účast pro vybrané uchazeče povinná.I když v castingu nebudete vybráni, můžete si atmosféru slavností vychutnat do posledního historického detailu díky půjčovně kostýmů, která je otevřena v pátek, tedy v první den slavností. Kvůli velkému zájmu je ale lepší si kostým předem rezervovat.

Letošním tématem je svatba

Letošní ročník Slavností pětilisté růže se koná od 16. do 18. června a jeho hlavním tématem je připomenutí sňatku Viléma z Rožmberka a Polyxeny z Pernštejna, které se v Českém Krumlově konala roku 1587. 

Slavnosti den za dnem

Z bohatého programu jsme vybrali nejzajímavější akce. Slavnosti začínají v pátek 16. června v 10:00 historickým trhem na zámku, který potrvá až do neděle. První akce v centru města odstartují od 15 hodin. Rychtářský průvod začne procházet městem od 17.00 a od 18.00 se bude konat slavností zahájení slavností na náměstí Svornosti. Ohňový průvod odstartuje ve 21.45 a hodinu před půlnocí na něj naváže Noc hudby v krumlovských ulicích.

Sobotní program je nejbohatší a program probíhá skutečně po celém městě. Od 15.00 projde městem Slavnostní průvod a od 17.30 vypukne Svatební veselí na dvoře Rožmberském. Další ohňový průvod se do krumlovských ulic vrátí opět ve 21.45. Od 22.30 se uskuteční koncert k 35. výročí založení skupiny Klíč. Sobotní program zakončí půlnoční ohňostroj na jižních zámeckých terasách a nad zámkem a také splutí antického průvodu na vorech po řece Vltavě.

Nedělní program odstartuje hudební matiné Městského pěveckého sboru Perchta a také historický program na náměstí Svornosti, obojí od 11.00. Ve 14.00 se na Otáčivém hledišti uskuteční Živé šachy a o hodinu později začne poslední Historický průvod městem ze zámku. V 15.30 budou slavnosti na náměstí Svornosti oficiálně ukončeny.

Program slavností 2017

Slavnosti pořádají město Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov o.p.s. a Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o. Podrobný program i další informace najdete na www.ckrumlov.info/slavnosti2017, nebo na www.slavnostipetilisteruze.eu.

Booking.com